čtvrtek 19. ledna 2012

O třech šicích strojíchVždycky jsem šila na stroji, který na doporučení švadleny paní Sabelové pořídila někdy v polovině 80. let mojí mamince babička Anežka. Přístroj značky Veritas udržovala maminka v bezvadném stavu tak, že dávala přednost všemu kromě šití, takže jsem k němu zasedla já jako k novému. Když má člověk po ruce olej a nekonečnou trpělivost regulovat napětí spodní nitě, není nad takovou Veritasku. Šije plynule, prošije všechno a vrní jako kotě.

Pak mi přišlo, že blbě vidím na dírku v jehle a že stehy "ptačí krok" a "cik-cak", které mi Veritaska dávala na výběr, mé výtvory spíš hyzdí než zdobí. Maminčin stroj se vrátil k mamince a v mé domácnosti zazářil Brother s ohromným výběrem stehů a automatickým navlékáním horní nitě. Aaaaaaach. Netušila jsem, že člověk může na dovolené postrádat i jinou elektroniku, než počítač.Když jsem o Vánocích přijela k našim, zjistilo se, že Brother jsem zapomněla strčit do auta, že stará dobrá Veritaska má zlomený podavač a že pan Hrubý, který opravuje šicí stroje, nezvedá telefon!

Zachránila mě Peťka, že prý si můžu půjčit jejich stroj po babičce. Když jsem otvírala tu šedozelenou bednu omotanou prádelní šňůrou a oblepenou kobercovkou, nebyla jsem si jistá, že na tomhle budu někdy šít. Pak jsem ale uviděla starosvětsky uspořádané jehly, patky a šroubováčky různých velikostí, ucítila vůni oleje a v mechanice našla kus látky s růžovou nití, kterou původní majitelka ušila svůj poslední kus. Musela jsem ho vyzkoušet hned. Ten šije! Lehce, ale razantně (taky má skoro 20 kilo), jeden steh jako druhý. Má "cik-cak" a "ptačí krok" a jmenuje ve Veritas. A ušila jsem na něm tohle a tohle.

2 komentáře:

 1. Milá Zuzano,
  Vaše výrobky a taky Váš blog jsem objevila nedávno, ale obojí se mi VELMI líbí! :)
  Dnešní příspěvek mi vyvolal úsměv na tváři, protože na úplně stejné Veritasce jsem začínala šít i já (je maminčina, a ta ji zdědila po své tchýni). V mé vlastní domácnosti teď občas vrčí digi Brother....ale nejlepším kouskem byla šlapací Minerva mojí babičky! Zažila mé úplné začátky v pubertálním věku, uměla jen přímý steh a byla báječná a krásná :)
  Šicím strojům 3x zdar!

  OdpovědětSmazat
 2. Doby den Ta Ito, diky moc za komentar, to je nejlepsi zadostiucineni pro to poje pocinani. Moje prababicka mela taky slapaci stroj, na kterem me desne nebavilo sit, jenom me bavilo koukat se, jak na nem sije ta babicka... babicka ho ma jeste nekde doma schovany... no on vlastne moc schovat nejde, je to cela skrin :)

  OdpovědětSmazat