úterý 7. února 2012

Návod na čepec Leontýnky z Ať žijí duchové!

Na konci článku najdete návod, jak podobný čepec snadno ušít.

Žít v Německu je docela pohoda, po pěti letech se mi zdá, že jsem připravená na vše. Letos mě ale stejně jako loni a předloni dostali. Přišel čas karnevalu. Kostýmy se dají koupit i v diskontu s potravinami. Nebude to trvat dlouho a budeme potkávat pány v kabátech Hugo Boss s legračními čepicemi s tykadélky na hlavě. Než šly děti do školky, myslela jsem, že karneval budeme prostě ignorovat, ale které dítě by ale nechtělo za něco převléknout, žvlášť když se ho už od ledna všichni ptají, za co půjde?


Kristinka chtěla jít za princeznu a mít čepec jako Lontýnka z Ať žijí duchové. Šaty jsme naštěstí měli, a krásné.  Kika je dostala od kamarádky Patricie, která na nich po anglicku nešetřila a koupila dokonce oboustranné! Z jedné strany je Popelka a z druhé Sněhurka. A díky bohu za Trishu. My, co jsme vyrostly v socialistickém bloku  a  na princezny si hrály v šatech z krepáku a korunách z výkresu, tohle prostě neumíme koupit.


Čepec ale zůstal na mě. Času na vymýšlení bylo dost, protože děti mají spálu a jsme doma v karanténě. Ušít ho bylo nakonec snadnější, než jsem čekala. Takže jestli vaše dcera po takovém touží, určitě ho hravě zvládnete. Jediný problém byl, že jsem nemohla skočit dokoupit chybějící materiál a musela použít to, co bylo doma. Kristinčin čepec je vyztužený Rhonoplastem, pokud ale můžete, určitě si sežeňte pevnější výztuhu. 

Budete potřebovat:
*Půlkruh vystřižený z papíru. Výška čepce se bude rovnat poloměru vašeho kruhu. Já jsem zvolila 30 cm (viz  nákres níže).
*40 cm pevné látky
*40 cm nažehlovací výztuže (nejelepší je Decovil nebo některá z opravdu pevných výztuh)
*50 cm tylu (to je ta věc, co vypadá jako záclona) o šířce 110 cm
*20 cm gumy (já použila sametovou, ale můžete použít normální gumu do gatí)
*cca 50 cm stuhy na obšití dolního kraje čepce

Postup je následující:
Nejprve z papírového půlkruhu vystřihneme díl, který bude dokonale padnou hlavě, na který ho šijete: 
1) Změřte dceři hlavu (v našem případě to bylo 54 cm)
2) Z papírového půlkruhu vystřihněte díl, jehož vnější okruh bude mít tolik centimetrů, jako hlava vaší dcery.


3) Vystřihněte díl z papíru a vyzkoušejte, jestli dobře padne. Pokud ano, překreslete ho na výztuhu tak jak je, jinak po stranách uberte nebo naopak přidejte.
4) Výztuhu vystřihněte, přižehlete k látce a i s látkou znovu vystřihněte. Díl obentlujte a rovné strany sešijte. Čepec už máte skoro hotový.
5) Dolní kraj čepce obšijte stuhou. Mohli byste ho zkusit zahnout, pevnější výztuha to ale nedovolí a obšití stuhou bude vypadat lépe. 
6) Nasaďte ho dceři na hlavu a přišpendlete k čepci gumu tak, aby jí pohodlně vedla pod bradou, netáhla ani nebyla moc volná. Gumu přišijte v ruce.
7) Nyní přijde na řadu závoj: Tyl přeložte v polovině delší strany, nařaste a ve skladu ho prošijte na stroji cik-cakem. Celý závoj jen přistehujete ke špici čepce a je hotovo! 


Andrejčo chce jít za rytíře a nemá ani halenu, ani přílbu ani použitelný meč. Jeden dřevěný meč samozřejmě má, ale jsme v západní Evropě a zbraně, byť dřevěné, do školky nesmí. Jak jsme si poradili s jeho kostýmem  popíšu zas příště.

Žádné komentáře:

Okomentovat