pondělí 30. března 2015

Dneska zase film

Dlouho se mi nestalo, aby mi v hlavě něco uvízlo dýl než týden. Temné údolí z ní jen tak nedostanu. Půjčili jsme si ho minulý týden jenom proto, že ho budeme hrát na DEFech a že jsem byla zvědavá, jak může vypadat rakouský western z Alp.


Ano, slyšíte dobře, je to rakouský western. Zní to komicky stejně jako sousloví "čínské odbory" nebo "spokojený německý pilot" (přiznávám, že jsem chvilku váhala, jestli druhý příměr použít), ale je to skutečně pecka. V Temném údolí je všechno a důsledně v intencích westernového žánru. Chlapíci ostrých rysů v sedlech, drama biblických rozměrů i krev prolitá ve jménu spravedlnosti. Nepředstavujte si ale, že Johann z Unteramagau vyrazil za Horstem z Oberamagau, aby mu dal přes držku kvůli Hannelore z vedlejší vesnice. Tady do města příjde C.I.Z.I.N.E.C, skutečný syn divokého západu, a začne se beze slova přehrabovat zavedených pořádcích. 


Přestože jsem v Německu a Německo film koprodukovalo, nikdo tady o něm neslyšel. Nechápu, jak je to možné. Kdyby to byl americký western, natočil ho Clint Eastwood a jednoho z dědků ve vesnici hrál Morgan Freeman, měl by několik nominací na Oscara a viděl by ho celý svět. To je prostě osud neanglicky mluvených filmů, ach jo. Ještě že máme ty filmové festivaly!


Třeba takové, jako jsou naše Dny evropského filmu. Temné údolí hrajeme v Praze v Lucerně 16. dubna, v Brně ve Scale 19. dubna, v Boskovicích v kině Panorama 21. dubna a v Havířově v kině Centurm 26.dubna. Detaily zde. Tak alou pro vstupenky!


Žádné komentáře:

Okomentovat