pondělí 27. dubna 2015

Moje dílna: 5 tipů


Dílna ve sklepě se pomalu rýsuje. Můj odsun z té bývalé bych nazvala diasporou - všechno se muselo chvatem někam dát a věci skončily roztroušené po celém bytě. To máte látky, výztuhy, popruhy, šikmé proužky, gumy, zipy, nitě, karabinky, nýtky, špendlíky, stuhy, pásky... abych to zkrátila, každá nitka i knoflíček zase budou mít SVÉ místo a hledání se omezí na rajón "ve sklepě". Když jsem tam včera drhla betonovou podlahu a ometala pavučiny, láskyplně jsem svou dílnu překřtila na "sweatshop". Vím, že to zní děsně, ale přece jen se stěhuju do místnosti pod úrovní chodníku, která nemá okno a kterou vede odpad z celého domu. To ovšem neznamená, že to tam bude i vypadat jako ve sweatshopu. V mém pojetí získá pojem nový rozměr! Tady je seznam toho, co bych chtěla. Vím, že pro takové účely existuje pinterest, ale protože je to hrozný časožrout, snažím se mu vyhýbat a linky si raději uložím tady.


Tip číslo 1. - Ramínka
closet craft room- WANT
zdroj: happy studio closet

Všimněte si, jak majitelka uskladňuje látky. Vyzkoušela jsem spoustu způsobů na uskladnění látek od komínků ve skříni po roličky v krabicích a vždy jsem se dopracovala k totálnímu chaosu. Tvůrčí proces začínám tak, že se látkama prohrabuju, přikládám je na sebe a hledám inspiraci, do čehož mi většinou některé z dětí přijde oznámit, že chce Lea skočit z okna, že potřebuje na zítra kostým veverky na školní představení, na které (neví jak) úplně zapomnělo  nebo že se ucpal záchod, a tvůrčí proces je potřeba okamžitě ukončit a stopy po něm odstranit, aby se bytem dalo procházet. Zkrátka - někam látky narvat. Nedělám si iluze, že ve sklepě mě děti nenajdou. Takhle se látky ani nesundají z ramínek a pak se během chvíle zase pověsí na místo.

Tip číslo 2. - Stůl přístupný ze všech stran
Pottery Barn craft room
Pracovní pult s úložným prostorem přístupný se všech stran ocení každý, kdo někdy řezal látky, fotil výrobky nebo tvořil něco s dětmi. Je to s ním podobné, jako  s ostrůvkem v kuchyni. Všichni bychom ho chtěli, ale nikdo z nás ho nemá, protože to není kam dát. Chystám se ho aspoň simulovat tím, že pracovní stůl přirazím ke stěně kratší stranou. Až mě ve sklepě najdou děti, můžou si přisednout z volných stran.


Tip číslo 3. - Zapuštěný šicí stroj
DIY IKEA Sewing Table Tutorial - from Marta with Love
Zdroj: From Martha With Love

Nenahraditelný pomocník při prošívání dek a koneckonců všeho by byl fajn, ale nejsem si jistá, že by díra ve stole nakonec nebyla jen k zlosti. Leda že bych v budoucnu měla stoly dva, jeden s dírou a druhý bez? Dostat ji do něj asi taky nebude jen tak. Ukázala jsem mužovi tento snadný návod a vypadal vyplašeně. Pak mě objal a řekl mi, že mě miluje. Tak uvidíme - budu vás informovat.

Tip číslo 4. - Stůl na který se vejde vše.
DIY Craft Room Table Sewing Table
 
Stůl, na který se vejde vše, je pro mě základ úspěchu. Nemusí být hluboký - při šití něčeho většího se dá prostě odrazit od stěny a látka se kupí na zemi, musí ale být dlooooouhý. Na fotce je moje minimum - stroj, podložka a hromádka látek. Ideálně tak metr osmdesát nebo klidně víc. Má přání a mé možnosti momentálně nejsou v harmonii a na takový stůl si zatím musím nechat zajít chuť. Ale jestli jednou vylezu ze sklepa a budu mít opravdový ateliér, stopro na něj dojde.

Tip číslo 5. - Nástěnky


PatchworkPottery...beautiful sewing room!
Zdroj: Patchwork Pottery 
Těch není nikdy dost. Když nevíš, kam s tím, přišpendli to na nástěnku! Látky, střihy, vizitky a koneckonců i ušité věci, vejde se tam všechno, klidně v několika vrstvách. Všechno je na očích i na dosah ruky, dobře to vypadá a navíc vzbuzuje (velice správný) dojem, jak jste plodní a kreativní. 

Tak, a teď jdu být kreativní a plodná já. Hezký den všem!

1 komentář:

  1. Zdravím ;) Taky mám svůj sweatshop ve sklepě ;) I když, krom té odpadní roury tam mám i 2 malá okna, tak to není taková hrůza ;)
    http://lookrecia.blogspot.cz/2014/04/pojdte-dal.html
    Jinak látky mám pořád v komínkách... nějak se mi to osvědčilo, jako nejlepší... na ramínka už jsem taky koukala... počkám si, jak se ti osvědčí a pak možná taky zaexperimentuju ;)

    OdpovědětSmazat